TCHOA Past Presidents History
First Meeting:
October 27, 1949
Jackson, Tennessee
NOTE: Past presidents are listed first, with secretaries second.

  • 1949-50 Pillow Due
    M.H. Freeman, Davidson Co.
  • 1950-51 Fleetwood Lowe
    M.H. Freeman, Davidson Co.
  • 1951-52 A.L. Burrus, Obion Co.
    M.H. Freeman, Davidson Co.
  • 1952-53 A.L. Burrus, Obion Co.
    M.H. Freeman, Davidson Co.
  • 1953-54 A.L. Burrus, Obion Co.
    M.H. Freeman, Davidson Co.
  • 1954-55 Wade Thompson, Madison Co.
    M.H. Freeman, Davidson Co.
  • 1955-56 Luther Welch, Rhea Co.
    M.H. Freeman, Davidson Co.
  • 1956-57 W.T. Brooks, Hamilton Co.
    M.H. Freeman, Davidson Co.
  • 1957-58 Rudolph Jones, Shelby Co.
    M.H. Freeman, Davidson Co.
  • 1958-59 Rudolph Jones, Shelby Co.
    M.H. Freeman, Davidson Co.
  • 1959-60 Cecil Walker, Robertson Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1960-61 Charles Spangler, Knox Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1961-62 Harley Baker, Madison Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1962-63 William D. Lamb Jr., Davidson Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1963-64 William D. Lamb Jr., Davidson Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1964-65 Raymond Franklin, Blount Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1965-66 Raymond Franklin, Blount Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1966-67 W.C. Hooper, Hardeman Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1967-68 John H. Matthews, Robertson Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1968-69 W.H. (Pete) Graham, Marion Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1969-70 Clayton Henderson, Obion Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1970-71 Bobby Solomon, Lincoln Co.
    J. Clark Akers, Davidson Co.
  • 1971-72 Wiley Summers, Morgan Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1972-73 Lee Hyden, Shelby Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1973-74 Gus Norfleet, Montgomery Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1974-75 Earnest West, Monroe Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1975-76 Seldon Cashon, Weakley Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1976-77 Gus Norfleet, Montgomery Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1977-78 J.C. Thomas, Jefferson Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1978-79 Erwin Kee, Fayette Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1979-80 Billy Pope, Marshall Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1980-81 James Comer, Rutherford Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1981-82 Douglas Collins, Lauderdale Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1982-83 Charles Beasley, Trousdale Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1983-84 Ed Lewis, Bradley Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1984-85 Jack Ray, Carroll Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1985-86 Gene Rogers, Grundy Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1986-87 Van Music, Cumberland Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1987-88 Jamie Breeden, Hardeman Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1988-89 Dorsey Johns, Giles Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1989-90 Don Palmer, Loudon Co.
    Charles Brown, Franklin Co.
  • 1990-91 Jimmy Freeman, Weakley Co.
    Jamie Breeden, Hardeman Co.
  • 1991-92 Bob Hughes, Bradley Co.
    Jamie Breeden, Hardeman Co.
  • 1992-93 Clyde Rollins, Bedford Co.
    Jamie Breeden, Hardeman Co.
  • 1993-94 Roy Taylor, Carter Co.
    Jamie Breeden, Hardeman Co.
  • 1994-95 Jeff Jones, Dyer Co.
    Jamie Breeden, Hardeman Co.
  • 1995-96 Harold Austin, Hamilton Co.
    Jamie Breeden, Hardeman Co.
  • 1996-97 Eddie Cook, Hickman Co.
    Jamie Breeden, Hardeman Co.
  • 1997-98 Don Palmer, Loudon Co.
    Jamie Breeden, Hardeman Co.
  • 1998-99 Jack Ray, Carroll Co.
    Clyde Rollins, Bedford Co.
  • 1999-00 Wendell Wheeler, Van Buren Co.
    Clyde Rollins, Bedford Co.
  • 2000-01 Billy Pope, Marshall Co.
    Don Palmer, Loudon Co.
  • 2000-01 Billy Pope, Marshall Co.
    Don Palmer, Loudon Co.
  • 2001-02 Bill Dunlap, Blount Co.
    Don Palmer, Loudon Co.
  • 2002-03 David Keeton, Decatur Co.
    Don Palmer, Loudon Co.
  • 2003-04 John Woodall, Franklin Co.
    Don Palmer, Loudon Co.
  • 2004-05 Van Boshers, Obion Co.
    Don Palmer, Loudon Co.
  • 2005-06 J.C. Jones, Greene Co.
    Don Palmer, Loudon Co.
  • 2006-07 Jim Smith, Fayette Co.
    Greg McCarley, Haywood Co.
  • 2007-08 John Graham, Marion Co.
    Tim Jennings, Meigs Co.
  • 2008-09 Jeff Minatra, Wayne Co.
    Jimmy Felts, Houston Co.
  • 2009-10 John Deakins, Washington Co.
    Lowell Bean, Hawkins Co.
  • 2010-11 Greg McCarley, Haywood Co.
    Jim Smith, Fayette Co.
  • 2011-12 Tim Jennings, Meigs Co.
    Tommy Snyder, Rhea Co.
  • 2012-13 Eddie Hood, Williamson Co.
    Ronald Coates, Hickman Co.
  • 2013-14 Jonas Smelcer, Sevier Co.
    Gary Long, Anderson Co.
  • 2014-15 Carl Stoppenhagen, Gibson Co.
    Bart Walls, Madison Co.
  • 2015-16 Tommy Snyder, Rhea Co.
    John Woodall, Franklin Co.
  • 2016-17 Ronald Coates, Hickman Co.
    Joyce Holt, Lewis Co.
  • 2017-18 Eddie Simpson, Loudon Co.
    Jeff Headrick, Blount Co.
  • 2018-19 Gary "Jip" Lofton, Obion Co.
    Derek Kissell, Lauderdale Co.